SMART-holdet starter nyt hold i januar


Vores nye hold “SMART træning – et boost til din hjerne” har været en stor succes her i efteråret. Derfor vil vi gerne give flere mulighed for at øve og træne “de små grå”. Vi starter nyt hold d. 3/1-24 og tilmeldingen åbner d. 14/12-23.

Hvis du ikke allerede kender til SMART-træning kan du læse lidt mere her:

Ønsker du at give din hjerne et boost, så er SMART træning måske noget for dig?! SMART træning er gymnastik for din hjerne og ligesom du kan holde dine muskler ved lige med træning, så kan du holde hjernen skarp ved løbende at udfordre din hukommelse og koncentration og samtidig træne din balance og koordination. Det er sjovt at træne SMART sammen og der er stor fokus på det sociale. Træningen består således af fysiske øvelser, aktiviteter og lege, hvor logiske, motoriske og sensoriske elementer sættes i gang samtidig.Klik på linket og se lidt af, hvad der foregår under træningen og hør, hvad andre siger om SMART træning: https://youtu.be/P-BdG3iLWTo

Praktik: Vi træner hver onsdag fra d. 3/1-24 – 27/3-24 (der er også træning i uge 8). Træningen foregår på hold med både kvinder og mænd i alderen fra ca. 50 år.

Øvelserne er ikke fysisk krævende, men det er alligevel en fordel at have tøj på, som du kan bevæge dig i. Indendørs sko er påkrævet.

Hvis du er nysgerrig på at prøve denne nye træningsform, så kan du fra d. 14/12-23 tilmelde dig her:
SMART træning – boost din hjerne